skip to Main Content
۰۲۱-۴۴۲۶۹۶۵۶
رییس شبکه ادنا با وزیر مبارزه با مواد مخدر افغانستان دیدار و گفتگو کرد

رییس شبکه ادنا با وزیر مبارزه با مواد مخدر افغانستان دیدار و گفتگو کرد

عباس دیلمی‌زاده، رییس شبکه سازمان‌های غیر دولتی آسیایی کاهش تقاضای مواد مخدر(ADNA) با پوهنوال سلامت عظیمی، وزیر مبارزه با مواد مخدر افغانستان، دکتر پیکان، معاون وزیر بهداشت افغانستان و هیات همراه دیدار و گفتگو کرد.

این گفتگو در حاشیه بازدید هیات افغانستان از نخستین مرکز مدل طبی اقامتی زنان و مادران باردار انجام شد.

در این دیدار، وزیر مواد مخدر افغانستان و رییس شبکه سازمان‌های غیر دولتی آسیایی کاهش تقاضای مواد مخدر درباره همکاری مشترک برای آموزش سازمان‌های مردم‌نهاد افغانستان در زمینه کاهش تقاضای مواد مخدر گفتگو کردند.

دیلمی‌زاده، درباره نتیجه این گفتگوها، گفت: «چشم‌انداز خوبی برای شکل‌گیری همکاری‌های مشترک در زمینه آموزش کاهش تقاضا  به سازمان‌های غیردولتی، میان ایران و کشور همسایه افغانستان از طریق شبکه ادنا وجود دارد.»

این دیدار از سوی واحد بین‌الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر، با هدف مشاهده عینی هیات افغانستانی از تجربه ایران در زمینه به کار‌گیری درمان‌های نگهدارنده با متادون صورت گرفت.

در این نشست، هم‌چنین موضوع گسترش استفاده از مواد صنعتی در منطقه و جهان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

به گفته پوهنوال سلامت عظیمی، در حال حاضر مصرف مواد صنعتی هم‌چون شیشه، شیوع چندانی در این کشور ندارد؛ اما نگرانی‌هایی درباره افزایش آمار مصرف‌کنندگان مواد صنعتی وجود دارد.

با این حال، دیلمی‌زاده، با هشدار درباره احتمال شیوع استفاده از ماده صنعتی شیشه در افغانستان، گفت: «باید هوشیار باشیم چراکه تجربه کشورهای دیگر نشان می‌دهد، شیوع مصرف مواد صنعتی، در آینده‌ای نزدیک در افغانستان، دور از ذهن نیست.»

وزیر مواد مخدر افغانستان نیز، با ابراز خرسندی از ایجاد زمینه همکاری‌های مشترک در حوزه کاهش تقاضای اعتیاد، ابراز امیدواری کرد این دیدار، مقدمه‌ای برای گسترش همکاری این وزارت با شبکه سازمان‌های غیردولتی ادنا در زمینه اعتیاد در ایران باشد.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back To Top